PANIKA - RUJNUJĄCY POLSKĘ I CAŁY ŚWIAT EFEKT TERRORYZMUWcześniej sowiecki, obecnie amerykański ekspert ds broni biologicznej, Ken Alibek, kilkakrotnie oświadczył przed komisją Kogresu Stanów Zjednoczonych, że osoby obawiające się kontaktu z przesyłkami pocztowymi powinny prasować listy gorącym żelazkiem z parą wodną: wystarczy żelazko parowe i mokra ścierka do prasowania, aby zabić zarodniki wąglika.

Zastosowanie przenośnych urządzeń emitujących  promieniowanie  załatwia problem sterylizacji listów w miejscach rozdziału poczty. Ken Alibek powtórzył opinię wielu ekspertów, że nie trzeba kupować masek gazowych.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia przekonują, że cyprofloksacyna ma wielu tanich i nie mniej skutecznych konkurentów z penicyliną na czele. Dziennikarze CNN biorą pod lupę wypowiedzi amerykańskich oficjeli  i wykazują, że przedstawiciele administracji rządowej naruszyli podstawowe zasady informacji o zagrożeniach, która powinna być: (1) poprawna i szybka, (2) często aktualizowana, (3) niesprzeczna wewnętrznie. Złamanie tych zasad jest powodem paniki i nieufności.

U nas panika pożera siły i środki policji, straży pożarnej i san-epidu, prokuratury, sądownictwa, a także poczty i innych instytucji publicznych i prywatnych, pogłębia stress i frustrację Polaków, nasila choroby psychiczne, z depresją i nerwicami lękowymi na czele, prowokuje antyspołeczne zachowania psychopatów i głupie żarty szkolnych figlarzy.

Panika pogłębia nasze bankructwo.

Od 25 lat zamuję sie sprawami zarządzania ryzykiem zdrowotnym (health risk management) i informowania o ryzyku zdrowotnym (health risk communication), co usprawiedliwia moją prośbę o przeciwdziałanie obecnej panice, która nie tylko niszczy nasz kraj, lecz także przesłania rzeczywiste zagrożenia zdrowia w Polsce.

dr Zbigniew Hałat, 18. października 2001r.
 


 
"GAZETA WROCŁAWSKA"

20. października 2001

Psychoza

(WROCŁAW/ZGORZELEC) Jaka powinna być odpowiedź na obecną histerię i poczucie zagrożenia przed zarażeniem bakteriami wąglika? - Wyraźna, jednoznaczna i szybka informacja - przekonuje dr Zbigniew Hałat, który od 25 lat zajmuje się sprawami zarządzania ryzykiem zdrowotnym.

Jesteśmy nękani przez fałszywe alarmy. Wczoraj w jednej z wrocławskich szkół listonosz zostawił list za szybą portierni. Nie zastał pracującej tam kobiety. Kiedy pojawiła się, natychmiast zawiadomiła policję, obawiała się wąglika. Okazało się, że w przesyłce nie było żadnego, nawet niegroźnego proszku... W Zgorzelcu ewakuowano pracowników poczty, kiedy trafiła tam paczka, z której wydobywała się ostra woń. Wszyscy pracownicy odwiezieni zostali do szpitala, a następnie zwolnieni. Najprawdopodobniej był to głupi żart. - Teraz działa zwykły, ludzki strach - mówi doktor Hałat. - Nic dziwnego, kiedy ludzie od osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo słyszą sprzeczne informacje pogłębiające tylko poczucie zagrożenia. Potrzebujemy zdecydowanego, jasnego komunikatu rzetelnie oceniającego sytuację. Jak dotąd takiego stanowiska brak. Co mogą więc zrobić osoby obawiające kontaktu z przesyłkami pocztowymi? - Wystarczy żelazko parowe i mokra ścierka do prasowania, aby zabić zarodniki wąglika - uspokaja dr Hałat. - Ogólna panika angażuje niebezpiecznie siły i środki policji, sanepidu i innych służb.

 (TOM)


 


Zestawienie najgroźniejszych chorób zakaźnych,
które mogą wystąpić w następstwie ataku terrorystycznego
ATAK TERRORYSTYCZNY


CHOROBY ZAKAŹNE I ZAKAŻENIA

Zestawienie najgroźniejszych chorób zakaźnych,
które mogą wystąpić na terenach zniszczonych powodzią
RATOWANIE ZDROWIA PO POWODZI

Zestawienie najgroźniejszych chorób zakaźnych,
które mogą wystąpić podczas podróży
do krajów ciepłej strefy klimatycznej
BĄDŹ ZDRÓW W PODRÓŻY

Zestawienie najgroźniejszych chorób zakaźnych,
które mogą przenosić się m. in. przez kontakt seksualny
VENUS POLSKA
I CHOROBY PRZENOSZONE M. IN. DROGĄ PŁCIOWĄZAGROŻENIA ZDROWIA W POLSCE
CZASOPISMO RUCHU OCHRONY ZDROWIA
AKTUALIZOWANA WERSJA ELEKTRONICZNA
"ZAGROŻENIA ZDROWIA W POLSCE"ALFABETYCZNY SPIS ZAWARTOŚCI
STRON INTERNETOWYCH DOMENY HALAT.PL
DOTYCZĄCYCH OCHRONY ZDROWIA