ZIEMIA ŚLĘŻAŃSKA


ZIEMIA ŚLĘŻAŃSKA W INTERNECIE

Powiat wrocławski Powiat wrocławski

Powiat świdnicki  Powiat świdnicki
  • gmina Marcinowice
Powiat dzierżoniowski Powiat dzierżoniowski

 

Żyzne gleby uczyniły z Ziemi Ślężańskiej kolebkę kultury łużyckiej Prasłowian, dzisiaj są dumą polskiego rolnictwa.
Żyzne gleby uczyniły z Ziemi Ślężańskiej kolebkę kultury łużyckiej Prasłowian, dzisiaj są dumą polskiego rolnictwa.

 
 

Słowo Polskie
15. maja, 2001

Dwudziestka rodziców od wczorajszego poranka okupuje szkołę w Wirach, w powiecie świdnickim. Nie chcą pozwolić na jej zamknięcie. - Jeśli będzie trzeba, rozpoczniemy głodówkę - zapowiadają.
O likwidacji szkoły w Wirach radni gminy Marcinowice zadecydowali pod koniec marca. Mimo zdecydowanego protestu rodziców, uchwały nie zmienili. Mieszkańcy Wir postanowili więc podjąć radykalne kroki. Dwadzieścia osób zamknęło się wczoraj rano w sali na parterze. Wyjdą dopiero wówczas, kiedy gminni radni zmienią decyzję.
- Strajk jest rotacyjny. Będziemy się co jakiś czas zmieniać - powiedziała nam Bożena Krzeczkowska, przewodnicząc Rady rodziców szkoły w Wirach. - Udział zapowiedzieli wszyscy rodzice.
W szkole w Wirach uczy się setka dzieci. Zdaniem władz gminy, to za mało aby szkołę utrzymać.
- Do naszej szkoły gmina dokłada najmniej pieniędzy - utrzymują tymczasem rodzice. - Remonty robimy sami, nasi nauczyciele są najlepsi w gminie, a uczniów w szkole będzie coraz więcej. W sąsiedniej wsi powstaje duże osiedle.
Wójt Tadeusz Śleboda i gminni radni proponowali rodzicom utworzenie na bazie ich szkoły zamiejscowego oddziału szkoły gminnej. Mieszkańcy Wir nie poszli na ten układ.
- Mielibyśmy mieć tylko nauczanie początkowe - wyjaśnia niechęć do tego pomysłu Bożena Krzeczkowska. - My chcemy naszej szkoły. Tylko to nas interesuje.
Wczoraj obradował marcinowicki Zarząd Gminy.
- O proteście dopiero się dowiedzieliśmy. Żadnych decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęliśmy - powiedział nam wczoraj wójt Śleboda. Wczoraj po południu przedstawiciele gminy pojechali do protestujących. W chwili zamykania numeru wyniki rozmów nie były jeszcze znane. 
Bartłomiej Dwornik


 
 
Polska Agencja Prasowa
17. maja 2001r.

Centrum kształcenia wolontariuszy Caritas pod Wrocławiem

Centrum Szkolenia Wolontariatu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej poświęcił w środę w Sulistrowiczkach u podnóża góry Ślęży metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. 

Oznacza to, że od tej chwili Centrum oficjalnie rozpoczyna działalność. "Centrum było remontowane przez rok. Teraz wszystko jest skończone, nawet elewacje są nowe" - powiedział PAP Marek Francuz z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. 

Nieruchomość Kościół dostał zamieniając grunty ze starostwem powiatowym we Wrocławiu. Są tam cztery budynki na gruncie o powierzchni 2,65 ha. Całość znajduje się na terenie Ślężańskiego Parku Narodowego. 

Celem Centrum będzie upowszechnianie idei nieodpłatnej pracy na rzecz potrzebujących w archidiecezji wrocławskiej oraz wspomaganie osób zainteresowanych taką aktywnością. 

"Nie wszyscy oni wiedzą, gdzie i jak szukać takich możliwości. Są chętni do współpracy, mają pomysły i wolę twórczego działania. To z myślą o takich ludziach działa Centrum" - mówi Francuz. 

Wolontariusze Caritas Archidiecezji Wrocławskiej to kilkutysięczna grupa ludzi, bezinteresownie niosących pomoc innym. Ich podopiecznymi jest kilkadziesiąt tysięcy osób na Dolnym Śląsku.

Wrocławska Caritas prowadzi działalność charytatywną wśród wszystkich grup społecznych, począwszy od dzieci, a kończąc na osobach starszych, niepełnosprawnych albo chorych.
 
 

Towarzystwo Ślężańskie
Sulistrowiczki-Wrocław-Warszawa

Formularz kontaktowy na Stronie Głównej

Towarzystwo Ślężańskie

Ślęża

Grupa Ślęży - fragment starej mapy i mapa turystyczna

Sanktuarium Ślężańskiej Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach

Śląsk
 

BYLICA

SOBÓTKA - OBRZĘD PRASŁOWAŃSKI

PIEŚŃ ŚWIĘTOJAŃSKA O SOBÓTCE

TY JESTEŚ PRZEŚLICZNĄ RÓŻĄ